Жив був пес

Статья напечатана в журнале "Статус" 24 мая 2010 года.

Жил был пёс

Стаття надрукована в журналі "Статус" 24 травня 2010 року.

У західних країнах надання ритуальних послуг для померлих домашніх тварин - процвітаюча індустрія з мільйонними оборотами. Причому найбільшу рентабельність демонструють віртуальні кладовища - особливим чином оформлені платні інтернет-портали

Доглянуті галявини, акуратно посипані білим піском стежки, тінисті алеї, тиша і стрункі ряди могил з красивими химерними надгробками і пам'ятниками, між якими тихо бродять десятки людей. Ні, це не місце поховання героїв Другої світової війни або жертв урагану Катріна, - це найстаріше в світі і найпрестижніше в США кладовище домашніх тварин Хартсдейл (штат Нью-Йорк), відкрите ще в 1896 році. На кінець минулого року тут було поховано більше 70 тис. Різних домашніх вихованців, і кладовище стало однією з визначних пам'яток штату, яке щомісяця відвідують тисячі туристів.

У багатьох західних країнах кладовища домашніх тварин вже давно перетворилися на своєрідну, але від цього не менш прибуткову сферу бізнесу. Облаштовуючи місце останнього притулку улюбленців городян, підприємливі бізнесмени заробляють десятки тисяч доларів при порівняно невеликих вкладеннях. Причому з розвитком інформаційних технологій з'явилися і віртуальні поховання - кладовища в мережі інтернет, які з кожним роком стають все більш популярними серед мешканців мегаполісів.

За різними підрахунками, тільки офіційно в світі існує більше 3 тис. Спеціалізованих кладовищ домашніх тварин, що надають повний набір ритуальних послуг, аж до проведення днів пам'яті улюбленців. Кількість неофіційних поховань підрахувати не береться ніхто.

Цікаво, що місця спочинку братів наших менших розрізняються за престижністю та вартості облаштування могил. Найдорожче кладовище розташоване в Лос-Анджелесі. На ньому поховані собаки Чарлі Чапліна, Стівена Спілберга і інших знаменитостей, покупка місця тут обійдеться від $ 430 до $ 2800. На уже згадуваному Хартсдейлі ціни на землю нижче - до $ 500, однак асортимент супутніх послуг вражає уяву. Наприклад, любителі комах можуть замовити навіть спеціальний труну для передчасно покійної метелики: стандартний коштує всього $ 35, однак ексклюзивні моделі, розроблені відомими дизайнерами і виготовлені із застосуванням дорогоцінних металів, обійдуться в $ 3 тис. І більше. А найдорожче надгробок, встановлений в Хартсдейлі, коштує близько $ 100 тис. За окрему плату клієнт може замовити на похорон вихованця траурний оркестр і плакальника.

У Європі складно знайти столітню могилу кішки або собаки. Виняток - найстаріше європейське кладовище домашніх тварин, розташоване в передмісті Парижа. Тут поховано багато відомих тварини, а найбільш примітним з них (як, наприклад, сенбернару-рятівнику Баррі) встановлені пам'ятники, що стали, без перебільшення, місцем паломництва з боку любителів чотириногих вихованців. На кладовищі в кілька гектарів цілодобово чергує охорона і проводяться екскурсії до могил відомих тварин.

У Німеччині, навпаки, для місць поховання тварин діють такі ж правила, як і для звичайних кладовищ, ділянку під могилу можна орендувати на чотири роки, правда, з правом продовження. Обійдеться це приблизно в EUR260, а якщо господар покійного вихованця хоче провести всі ритуали, то йому доведеться розщедритися на EUR1 тис. І більше (за труну, пам'ятник, облаштування огорожі та підтримка могили в порядку). «Трохи дешевше обійдеться кремація вихованця - до EUR350, включаючи вартість урни і транспортування, але без урахування оренди місця під могилу і ціни пам'ятника», - пояснює Томас Шенфельдер, співвласник крематорію і кладовища для тварин «Крематорій в розарії», розташованих в Дюссельдорфі. За його словами, тільки в великих німецьких містах щодня на приватних кладовищах ховають понад півсотні домашніх улюбленців. Примітно, що в Німеччині на законодавчому рівні заборонено використання сакральних символів - ангелів, хрестів, цитат зі священних книг - на пам'ятках тваринам.

Похорон по-людськи

Чи не такі суворі бразильські світські та церковні влади. Будь-який житель міста Сан-Бернарду-ду-Кампу може замовити поминальну молитву для улюбленої кішки, коня або павука. І поховати вихованця під спів ченців ордена святого Франциска, який за легендою вважається покровителем тварин. Комплекс розташований поблизу Сан-Паулу, найбільшого і багатого міста Бразилії. Незважаючи на те що плата за собачі похорон в чотири рази вище, ніж мінімальна зарплата в країні, господарі крематорію вважають, що успіх їх підприємству забезпечений.

А в Англії за порівняно невеликий термін було створено стільки фірм, що займаються проводами в останню путь домашніх улюбленців, що зараз між ними розгорілася неабияка конкуренція. Тому клієнтів заманюють наданням різних додаткових послуг. Наприклад, можна домовитися про проведення церемонії ще за життя тварини. Мотивування просте: раптова смерть вихованця може настільки вразити господаря, що йому вже буде не до підписання договору. Вартість контракту досягає 300 фунтів стерлінгів. Окремо оплачується посудину для праху - до 200 фунтів. За бажанням, на кремацію можна запросити священика. Примітно, що сентиментальні британці часом орендують ділянку під так звану сімейну могилу, в якій ховають всіх своїх померлих домашніх тварин.

Віртуальні кладовища

Поступово в розвинених європейських і азіатських країнах все більш популярними стають і віртуальні поховання домашніх улюбленців - особливим чином розроблені і оформлені інтернет-портали. «Поховати» вихованця не складає особливих труднощів: заповнивши анкету, яка містить відомості про померлого тваринному, і перерахувавши на рахунок власників сайту $ 5-10, користувач отримує доступ до власній сторінці, яку може оформити на свій смак. Саме тут буде «спочивати» чотириногий друг у вигляді фотографії, 3D-моделі, аудіо- та відеофайлів, в залежності від бажання і платоспроможності клієнта.
Базовий безкоштовний набір послуг не настільки великий: можливість вибрати фон і одне зі стандартних зображень надгробків, розмістити десяток фотографій. Все інше - за окрему плату, наприклад, оригінальний розроблений дизайнерами-професіоналами пам'ятник, складена поетом епітафія, проведення віртуальних поминальних церемоній, до яких залучаються і інші користувачі.

За прогнозами експертів, що спеціалізуються на бізнесі у Всесвітній павутині, саме за віртуальними кладовищами майбутнє, і вже найближчим часом вони перетворяться в звичайний і прибутковий вид бізнесу, оскільки забезпечують доступ до «могилі» улюбленця з будь-якої точки земної кулі. Підтвердженням цих слів є недавній продаж на аукціоні eBay за суму понад $ 1 млн цвинтарної сторінки mycemetery.com/my/pet.html, де розміщені фотографії померлих тварин і присвячені їм епітафії.